Iespaidi mākslas izstādēs Rīgā 2019.gada 18.oktobrī

04.11.2019

Š.g. 18. oktobrī Alūksnes Mākslas skolas pedagogi kopā ar 3.-7. klašu izglītojamiem devās izglītojošā mācību braucienā, lai iepazītu aktuālās mākslas izstādes Rīgā. Lai izstāžu apmeklējums būtu atmiņā paliekošs, dotu iespēju izglītojamiem nopietnāk pārdomāt redzēto un iedziļināties tā saturā un formā, katram audzēknim bija jāizanalizē redzētā iespaidi un jāsniedz atbildes uz pedagogu noformulētajiem jautājumiem mācību darba lapās.
   Vispirms Rīgā mēs apmeklējām izstāžu zāli “Arsenāls”, kur Radošajā darbnīcā izpētījām scenogrāfa Andra Freiberga radīto skatuves tēlu operas izrādei “Iemūrētie” izstādē “136 pakāpieni”. Izstādes nosaukumā simboliski ietvertie mākslinieka paša nostaigātie 80 dzīves gadi un 56 pakāpieni mums bija jānoiet, lai nokļūtu ekspozīcijas vēstījumā. Ietvertās tēmas atspoguļošanai A.Freibergs ekspozīcijas valodu bija moderējis vienlaicīgi gan kā scenogrāfs, gan režisors, sagādājot iespēju skatītājam nonākt pa simbolizētiem dzīves pakāpieniem mākslinieka dzīves telpā, ar netradicionālām izjūtām uztverot tās klātesamību.
     Mākslas muzejā Rīgas Birža iepazinām izcilā krievu gleznotāja Ivana Aivazovska daiļradei veltīto izstādi “Gaismas metafizika”. Šī izstāde ļāva iepazīt mākslas darbus, kuros apgaismojums un gaisma ir galvenais kompozīcijas elements un apvieno vienu dominējošo tēmu - apgaismojuma variācijas, mākslinieka izkopto meistarību glezniecībā atveidot uz audekla netveramas lietas, tādas kā ūdens, gaisma un telpa, apburot skatītāju.
     Netradicionālā pasaules realitātes skatījumā mūs ieveda mākslinieki Mārīte Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops, jeb duets “Mareunrol’s” izstādē “Paplašinātā realitāte” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Latvijā mākslinieku duets “Mareunrol’s” galvenokārt pazīstams kā mākslinieki, kas modelējuši tērpus daudzām teātra un operas izrādēm. Savukārt šīs izstādes darbi ļauj skatītājam ielūkoties autoru vēstījumā daudz paplašinātākā  skatījumā. Mākslinieku duets “Mareunrol’s” ir šādi traktējuši izstādē ietverto domu: ”Mode ir kā kodos ietverta informācija; tos jāprot nolasīt, no esošajiem kodiem būvējot jaunus, lai nokļūtu tālāk, jo tikai tā ir iespējama attīstība, veidojot kolektīvo zemapziņu kā attīstības virzītājspēku.”
        Mūsu brauciena izskaņās mākslas galerijā “Daugava” mēs apmeklējām tēlnieka Aigara Bikšes tēlniecības darbu ekspozīciju “Zvērīgā spēle”, kurā mākslinieks personalizētā skatījumā pauž savu sajūtu pieredzi Japānā, laikā, kad tobrīd norisinājās Ziemeļkorejas un ASV politiskais konflikts un drošības nolūkos Tokijas ielās bija izvietotas pretgaisa aizsardzības raķešu iekārtas. “Surikats uz mīnas”, “Zaķis ar granātu ķepā” un pārējie citi tēlniecības darbi skatītājam simboliski vizualizē militāro bruņošanos kā cilvēku apzināti kultivētu “zvērīgu realitātes spēli”, kura ik pa laikam tiek izspēlēta uz mūsu planētas. Mums visiem tā šķita vērtīga tēlniecības valodas izpratnes pieredze, liekot aizdomāties par MIERAM un DZĪVĪBAI tik nozīmīgu tēmu !